Exacompta Europa Pocket Wallet Foolscap Assorted A (Pack of 25) 4790
With this document wallet, it is easy to store all of your loose documents, ensuring that your information remains secure. The thick card construction ensures that your documents are protected against damage and dirt, meaning that the wallets are perfect
Sign in to view price and place order
- 300 micron pressboard for durability
- Allows you to store paper without hole punching
- Capacity: 32mm (320 sheets)
- Colour assortment A: red, yellow, green, blue, lilac
- Document wallet for easy storage of loose paper
- Features integrated pocket for added storage
- Pack of 25
- Size: Foolscap (216x343mm)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 286 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 364 |
| Filing Capacity (mm): | 32 |
| Height (mm): | 364 |
| Item Gauge (gsm): | 300 |
| OEM: | 4790 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 320 |
| Width (mm): | 256 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Europa |
| Colour: | Assorted Colours |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Pressboard |
| Style: | Standard Wallet |
| Capacity: | 32mm |
| Closure: | Tuck-In Flap |
| Flap Size: | Half Flap |
| Grammage/Thickness: | 265gsm |
| Dimensions: | 242x356mm |
| Weight: | 50g |
| Country of Origin: | UK |






