Exacompta Guildhall Open Top Wallet 315gsm Blue (Pack of 50) OTW-BLUZ
These handy Open Top Wallets are made from premium quality 315gsm manilla, protecting your filed documents from damage. A fold down front and extended back allows easy access to your documents and the wallet also expands to 35mm, holding up to 350 sheets.
Sign in to view price and place order
- 35mm gusset holds 350 sheets
- Colour: Blue
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Fold down front and extended back for easy access to documents
- Made from premium 315gsm manilla
- Open top wallet for filing and storage
- Pack of 50
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Size: foolscap
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 294 |
| Accreditation: | Blue Angel/ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 375 |
| Filing Capacity (mm): | 35 |
| Height (mm): | 375 |
| Item Gauge (gsm): | 315 |
| OEM: | OTW-BLUZ |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 350 |
| Width (mm): | 270 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Blue |
| Size: | Other Sizes |
| Material: | Manilla |
| Style: | Open Top Wallet |
| Capacity: | 35mm |
| Grammage/Thickness: | 315gsm |
| File Colour: | Blue |
| Dimensions: | 263x356mm |
| Weight: | 60g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |













