Exacompta Guildhall Heavyweight Transfer Spiral Pocket File Foolscap Yellow (Pack of 25) 211/6003
This Exacompta Guildhall spiral pocket file is made from durable, heavyweight 420gsm manilla and can hold up to 180 sheets of 80gsm A4 or foolscap paper. The file also features a secure spiral mechanism for punched papers and a useful pocket on the inside
Sign in to view price and place order
- Colour: yellow
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Front pocket ideal for use with loose sheets
- Holds up to 180 sheets of A4 or foolscap paper
- Made from heavyweight 420gsm manilla
- Pack of 25
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Secure spiral mechanism for punched papers
- Size: foolscap
- Useful pocket on inside cover for loose sheets
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 295 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 380 |
| Filing Capacity (mm): | 35 |
| Height (mm): | 395 |
| Item Gauge (gsm): | 420 |
| OEM: | 211/6003 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable: | 73% Recyclable |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 350 |
| Width (mm): | 384 |
| Type: | Transfer Files |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Yellow |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| With Pocket: | Yes |
| Capacity: | 35mm |
| Grammage: | 420gsm manilla |
| Dimensions: | 250x355mm |
| Weight: | 130g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 60% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |










