Exacompta Guildhall Transfer Spiral Pocket File 315gsm Foolscap Blue (Pack of 25) 349-BLU
This Exacompta Guildhall spiral pocket file is made from durable 315gsm manilla and can hold up to 180 sheets of 80gsm A4 or foolscap paper. The file also features a secure spiral mechanism for punched papers and a useful pocket on the inside cover for st
Sign in to view price and place order
- Colour: blue
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Front pocket ideal for use with loose sheets
- Holds up to 180 sheets of A4 or foolscap paper
- Made from 315gsm manilla
- Pack of 25
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Secure spiral mechanism for punched papers
- Size: foolscap
- Useful pocket on inside cover for loose sheets
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 295 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 410 |
| Filing Capacity (mm): | 35 |
| Height (mm): | 410 |
| Item Gauge (gsm): | 315 |
| OEM: | 349-BLU |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 350 |
| Width (mm): | 390 |
| Type: | Transfer Files |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Blue |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| With Pocket: | Yes |
| Capacity: | 38mm |
| Grammage: | 315gsm manilla |
| Dimensions: | 356x320mm |
| Weight: | 110g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Country of Origin: | UK |












