Exacompta Guildhall Probate Document Wallet 315gsm Green (Pack of 25) PRW2-GRN
This Exacompta Guildhall probate wallet is made from premium quality 315gsm manilla and features a high capacity 75mm gusset, and a full depth flap to help keep important legal documents secure. Each wallet can hold up to 400 sheets of A4 or foolscap pape
Sign in to view price and place order
- Colour: green
- DIN6738 certified - ideal for archival filing
- Full depth flap to help keep documents secure
- High capacity 75mm gusset
- Holds up to 400 sheets
- Made from premium quality 315gsm manilla
- Pack of 25
- Perfect for legal, professional and financial services users
- Probate wallets with extra capacity
- Size: foolscap
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 292 |
| Accreditation: | Blue Angel |
| Biodegradable: | Yes |
| Biodegradable Information: | 100 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 370 |
| Filing Capacity (mm): | 75 |
| Height (mm): | 365 |
| Item Gauge (gsm): | 315 |
| OEM: | PRW2-GRN |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 400 |
| Width (mm): | 255 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Green |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| Style: | Legal Wallet |
| Capacity: | 75mm |
| Closure: | Tuck-In Flap |
| Flap Size: | Full Flap |
| Grammage/Thickness: | 315gsm |
| Dimensions: | 230x359mm |
| Weight: | 70g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |









