Exacompta Guildhall Document Wallet Foolscap Assorted (Pack of 50) GDW1-AST
This handy Exacompta Guildhall document wallet is made from strong 285gsm manilla and is ideal for home, office or classroom filing. The wallet has a 32mm gusset and can hold up to 180 sheets of A4 or foolscap paper. This assorted pack of 50 contains blue
Sign in to view price and place order
- 35mm gusset holds up to 320 sheets
- Assorted colours: blue, green, yellow, orange and red
- Ideal for home, office and classroom filing
- Pack of 50
- Size: foolscap
- Strong 285gsm manilla document wallets
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 287 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Biodegradable: | Yes |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 365 |
| Filing Capacity (mm): | 32 |
| Height (mm): | 367 |
| Item Gauge (gsm): | 285 |
| OEM: | GDW1-AST |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Product: | Yes |
| Sheet Capacity: | 320 |
| Width (mm): | 259 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Assorted Colours |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Manilla |
| Style: | Standard Wallet |
| Capacity: | 32mm |
| Closure: | Tuck-In Flap |
| Flap Size: | Half Flap |
| Grammage/Thickness: | 285gsm |
| Dimensions: | 245x355mm |
| Weight: | 60g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | 100% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |









