Exacompta Guildhall Document Wallet 285gsm A4 Blue (Pack of 50) PDW4-BLUZ
These Guildhall plain document wallets are made from durable 285gsm manilla and are suitable for filing and organising loose A4 sheets. The wallets have a 32mm filing capacity for storing up to 320 sheets and a 3/4 length flap to help keep content secure.
Sign in to view price and place order
- 285gsm manilla
- 3/4 length flap
- 32mm capacity for up to 320 sheets
- Colour: blue
- Pack of 50
- Plain document wallets
- Size: A4
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 287 |
| Biodegradable: | 100% Biodegradable |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 345 |
| Filing Capacity (mm): | 32 |
| Height (mm): | 345 |
| Item Gauge (gsm): | 285 |
| OEM: | PDW4-BLUZ |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable: | 100% Recyclable |
| Sheet Capacity: | 320 |
| Width (mm): | 258 |
| Type: | Document Wallets |
| Manufacturer: | Exacompta |
| Brand: | Guildhall |
| Colour: | Blue |
| Size: | A4 |
| Material: | Manilla |
| Style: | Standard Wallet |
| Capacity: | 32mm |
| Closure: | Tuck-In Flap |
| Flap Size: | 3/4 Flap |
| Grammage: | 285gsm |
| Dimensions: | 297x210mm |
| Weight: | 50g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | Blue Angel Certified |
| Country of Origin: | UK |







