GPC White Plastic Step Stool (L470 x W510 x H400mm) HE400Z
This lightweight, durable GPC two step stool is manufactured from high quality plastic to provide a strong and sturdy platform. Useful for reaching those hard to get areas, it has a ridged, anti-slip base for you to stand on, as well as anti-slip feet to
Sign in to view price and place order
- Colour: White
- Dimensions: L470 x W510 x H400mm
- Handy carry hole for easy transportation
- Large anti-slip platform and feet increases safety
- Lightweight yet durable two step unit
- Manufactured from high quality plastic
- Sturdy platform won't buckle under pressure
- Weight: 1.8kg
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 864 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 510 |
| Height (mm): | 510 |
| Maximum Height: | 400 |
| OEM: | HE400Z |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 442 |
| Type: | Ladders Stepladders & Platform Steps |
| Manufacturer: | GPC Industries Ltd |
| Brand: | GPC |
| Colour: | White |
| Material: | Plastic |
| Form: | Step Stool |
| Number Of Steps: | 2 Tread |
| Maximum Load: | 130kg |
| Dimensions: | 510x470x400mm |
| Weight: | 1.8kg |
| Warranty: | 1 Year Warranty |
| Country of Origin: | China |








