Falcon i-stay Laptop Bag Black IS0102
Ideal for school, work or travel use, this ultra slim laptop bag is recommended by the College of Chiropractors for its ability to minimise muscular aches and pains usually associated with carrying a heavy shoulder bag. The case includes an i-stay non-sli
Sign in to view price and place order
- Colour: black
- Dimensions: W410 x D95 x H310mm
- High quality fixtures, fittings and materials
- i-stay non-slip strap and trolley retainer strap
- Laptop bag ideal for school, work or travel
- Recommended by the College of Chiropractors
- Up to 15.6 inch padded laptop compartment with organiser section
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 456 |
| Accreditation: | RPET |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 400 |
| Fits Laptop Size (inches): | 15.6 |
| Height (mm): | 400 |
| OEM: | is 0102 |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 350 |
| Type: | Laptop Cases |
| Manufacturer: | Falcon International Bags |
| Brand: | i-Stay |
| Colour: | Black |
| Material: | Nylon |
| Notebook Size: | Up To 15.6in |
| Shoulder Strap: | Yes |
| Dimensions: | 310x410x80mm |
| Weight: | 0.8kg |





