Doortex Dust Control Door Mat 1200x1800mm Black/White 49180DCBWV
Specially designed to suck up dust and moisture, this range of Dust Control mats from Floortex are ideal for placing just inside the door. In a smart black and white with an anti-slip backing to ensure they stay put, these mats will keep your office safe
Sign in to view price and place order
- A smart, functional black and white door mat
- Anti-slip, UV resistant vinyl backing
- Colour: Black and White
- Designed to absorb moisture and dust quickly and efficiently
- Dimensions: 1200x1800mm
- Easy-clean, durable polypropylene
- Optical barrier keeps the mat looking fresh and clean
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 939 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Carpet or Hard Floor: | Floor |
| Country of Origin: | Belgium |
| Depth (mm): | 8 |
| Height (mm): | 1200 |
| OEM: | 49180DCBWV |
| Width (mm): | 1800 |
| Type: | Floor Mats |
| Manufacturer: | Floortex Europe Ltd |
| Brand: | Doortex |
| Colour: | Black/White |
| Material: | Polypropylene |
| Mat Type: | Door Mats |
| Use: | Indoor |
| Construction: | Plush Pile |
| Length: | 1800mm |
| Width: | 1200mm |
| Dimensions: | 1200x1800mm |



