Doortex Twistermat Outdoor Door Mat 900x1500mm Storm Grey FC490150TWISG
Doortex Twistermats are a premium outdoor door mat. They are great in providing complete grit control solutions for any doorway. These heavy duty mats have a twisted vinyl top that effectively scrapes large particles from shoes that would otherwise find i
Sign in to view price and place order
- A heavy vinyl backing secures the mat in place whilst in use
- Colour: Storm Grey
- Dimensions: 1500x900mm
- Essential part of any dust control programme
- Extremely easy to clean
- Ideal for both home and business use in high traffic entranceways and front and rear doorways
- Material: Vinyl
- Rigid construction means the Twistermat has an effective scraper surface to remove dirt from footwear which helps reduce risk of slipping
- The vinyl coils form ridges that trap large particles
- Twisted top Surface perfect to stop heavy sand and grit from reaching the doorway
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 939 |
| Country of Origin: | India |
| Depth (mm): | 952 |
| Height (mm): | 952 |
| OEM: | FC490150TWISG |
| Shape: | Rectangular |
| Width (mm): | 170 |
| Type: | Floor Mats |
| Manufacturer: | Floortex Europe Ltd |
| Brand: | Doortex |
| Colour: | Grey |
| Material: | Vinyl |
| Mat Type: | Door Mats |
| Use: | Outdoor |
| Construction: | Vinyl Coils |
| Length: | 1500mm |
| Width: | 900mm |
| Dimensions: | 900x1500mm |


