Doortex Dust Control Door Mat 900x1200mm Blue 49120DCBLV
Specially designed to suck up dust and moisture, this range of Dust Control mats from Floortex are ideal for placing just inside the door. In a smart blue with an anti-slip backing to ensure they stay put, these mats will keep your office safe and tidy on
Sign in to view price and place order
- A smart, functional blue door mat
- Anti-slip, UV resistant vinyl backing
- Colour: Blue
- Designed to absorb moisture and dust quickly and efficiently
- Dimensions: 900x1200mm
- Easy-clean, durable design
- Optical barrier keeps the mat looking fresh and clean
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 939 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Carpet or Hard Floor: | Floor |
| Country of Origin: | Belgium |
| Depth (mm): | 8 |
| Height (mm): | 900 |
| OEM: | 49120DCBLV |
| Width (mm): | 1200 |
| Type: | Floor Mats |
| Manufacturer: | Floortex Europe Ltd |
| Brand: | Doortex |
| Colour: | Blue |
| Material: | Polypropylene |
| Mat Type: | Door Mats |
| Use: | Indoor |
| Construction: | Plush Pile |
| Length: | 1200mm |
| Width: | 900mm |
| Dimensions: | 900x1200mm |




