Esselte Classic Foolscap Suspension File Green (Pack of 25) 90337
This bright, environmentally friendly Esselte Classic suspension file is made from 100% recycled, 210gsm board with a reinforced base for extra strength and durability. Suitable for filing A4 and foolscap documents, the suspension file is supplied with a
Sign in to view price and place order
- 100% recycled, 210gsm board
- Colour: Green
- Pack of 25
- Reinforced base for long lasting use
- Size: foolscap
- Supplied with clear plastic label holders and matching white paper labels
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | Blue Angel/ISO 14001 |
| Blue Angel (Y/N): | Yes |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 427 |
| Filing Capacity (mm): | 30 |
| Height (mm): | 427 |
| Item Gauge (gsm): | 210 |
| Minimum Recycled Content (%): | 100 |
| OEM: | 90337 |
| Paper Size: | Foolscap |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheet Capacity: | 150 |
| Suspension / Lateral File Depth (mm): | 240 |
| Suspension/Lateral Base: | Suspension |
| Suspension/Lateral File Width (mm across the bar): | 412 |
| Suspension/Lateral Linking System: | Suspension |
| Suspension/Lateral Tabs& inserts included: | Yes |
| Width (mm): | 308 |
| Type: | Suspension Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Pendaflex |
| Colour: | Green |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Board |
| For Use In: | Filing Cabinets |
| Form: | V-Base Files |
| Capacity: | 15mm |
| Grammage: | 210gsm |
| Dimensions: | 240x412mm |
| Weight: | 66g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 90% Recycled Material |
| Environment Support: | Blue Angel 90% Recyclable |
| Country of Origin: | Poland |









