Energizer 9V Industrial Batteries (Pack of 12) 636109
Get more out of important business and industrial equipment by using Energizer Industrial Batteries. This pack of 12 9V batteries is the perfect choice for power-hungry tools and equipment for bulk users. This extra large pack contains the same great Ener
Sign in to view price and place order
- Economical choice for large volume use
- Large pack for convenient storage and availability
- Long-life alkaline batteries for high power industrial tools and equipment
- Pack of 12 batteries
- Size: 9V (6LR61)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 497 |
| Battery Size: | 9V |
| Battery Type: | Alkaline |
| Colour: | Black |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 157 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 157 |
| OEM: | 636109 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| RoHS Compliance Certification Reference: | 2002/95/EC |
| Width (mm): | 53 |
| Type: | Disposable Batteries |
| Manufacturer: | Energizer |
| Brand: | Energizer |
| Size: | 9V |
| Battery Type: | Alkaline |
| Size Code: | 9V |
| Country of Origin: | Usa |




