Show-me Magnetic Whiteboard A3 Gridded (Pack of 5) MBA3/5
Make lessons stick with Show-me magnetic whiteboards. Each whiteboard features a gridline pattern on one side with a plain reverse. Both sides are magnetic and drywipe, with a steel writing surface that won't leave ghosting. And, thanks to the multi-colou
Sign in to view price and place order
- Great for use in classrooms
- Magnetic drywipe surface
- One side plain, one side gridded
- Pack of 5
- Rainbow frame
- Size: A3
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 151 |
| Board Size: | 420 x 297 mm |
| Board Type: | Drywipe Board |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 432 |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| Frame Colour: | Rainbow |
| Frame Material: | Plastic |
| Height (mm): | 432 |
| Magnetic: | Yes |
| OEM: | MBA3/5 |
| Width (mm): | 313 |
| Type: | Drywipe Lap Board |
| Manufacturer: | Eastpoint |
| Brand: | Show-me |
| Size: | A3 |
| Form: | Gridded/Plain |
| Dimensions: | 420x300x12mm |
| Weight: | 2.5kg |
| Country of Origin: | China |



