Show-me SUPERTOUGH A4 Whiteboards Plain/Plain Classpack (35 boards pens and erasers + Free cleaners)
Write, draw, work out, record and mind map anything and everything both in and out of the classroom with SUPERTOUGH plain Show-me boards. Take learning on the move with Show-me SUPERTOUGH boards. At 85% thicker than a standard Show-me board, they're ideal
Sign in to view price and place order
- Also contains 1 Show-me MAGIX Whiteboard Renovator Sample, Stage 2 refillable Whiteboard Cleaner and tips booklet.
- Contains 35 boards, 35 drywipe pens and 35 mini foam erasers
- Double-sided: plain on both sides
- Made from Polypropylene so 100% recyclable
- Pack of 35
- Show-me A4 Supertough lined mini whiteboards 85% thicker than standard Show-me boards, so great for taking learning on the move
- Sustainable alternative to endless reams of paper
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 150 |
| Board Size: | 297 x 210 mm |
| Board Type: | Drywipe Board |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth (mm): | 347 |
| Fixed/Mobile: | Mobile |
| Frame Colour: | Frameless |
| Height (mm): | 347 |
| OEM: | C/SRP |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 268 |
| Type: | Drywipe Lap Board |
| Manufacturer: | Eastpoint |
| Brand: | Show-me |
| Size: | A4 |
| Form: | Plain |
| Dimensions: | 210x1.73x297mm |
| Weight: | 3.29kg |
| Country of Origin: | UK (United Kingdom) |



