Edding 360 Drywipe Marker Assorted (Pack of 8) 4-360-8
These Edding 360 Drywipe Markers can be used on most non-porous surfaces including enamel, glass and melamine. The low odour ink is quick drying, light resistant and wipes clean easily. The marker can also be left uncapped for up to 3 days without drying
Sign in to view price and place order
- Bullet tip writes a 1.5 - 3.0mm line width
- Can be used on enamel, glass and melamine
- Cap off time: up to 3 days
- Colour: Black, Blue, Red, Green, Yellow, Orange, Brown and Violet
- Drywipe markers for non-porous surfaces
- Low odour ink is quick drying, light resistant and wipes clean easily
- Pack of 8
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 148 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 145 |
| Height (mm): | 145 |
| Line Width - Maximum (mm): | 3 |
| OEM: | 4-360-8 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 150 |
| Type: | Drywipe Markers |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Assorted Colours |
| Tip Shape: | Bullet Tip |
| Line Width: | 1.5-3.0mm Line |
| Ink Type: | Pigment Ink |
| Writes On: | Drywipe Boards & Flipcharts |
| Ink Colour: | Black Blue Red Green Yellow Orange Brown Violet |
| Dimensions: | 140x145x20mm |
| Weight: | 152g |
| Country of Origin: | Germany |







