Edding 751 Bullet Tip Paint Marker Fine Black (Pack of 10) 4-751001
This Edding 751 Paint Marker contains vibrant pigment ink, which is low odour, quick drying and water resistant, for bold permanent marking. For use on most surfaces, the ink is also light fast and heat resistant up to 400 degrees Celsius. Great for indus
Sign in to view price and place order
- Barrel colour: White
- Fine bullet tip for a 1.0-2.0mm line width
- Heat and weather resistant
- Ideal for industry and production
- Ink colour: Black
- Pack of 10
- Paint marker for lightfast and waterproof marking, signing and lettering
- Perfect for writing on a range of surfaces including dark and transparent
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 125 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Japan |
| Depth (mm): | 290 |
| Height (mm): | 138 |
| Line Width - Maximum (mm): | 2 |
| OEM: | 751-001 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 60 |
| Type: | Paint Markers |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Black |
| Tip Shape: | Bullet Tip |
| Line Width: | 1-2mm Line |
| Ink Type: | Heat-Resistant Ink |
| Writes On: | Metal Hot Metal Plastic Glass Dry Wood Carton Paper & Leather |
| Dimensions: | 59x138x25mm |
| Weight: | 113g |
| Country of Origin: | Japan |




