Edding 950 Industry Painter Medium Yellow (Pack of 10) 950-005
This highly versatile 950 Industry Painter will write on virtually any surface, even when uneven, rusty or wet, making it ideal for industrial applications. The permanent marker creates bright yellow writing for eye-catching displays, which is also light-
Sign in to view price and place order
- Barrel colour: White
- Bright, permanent paint marker for writing on a variety of surfaces
- Bullet tip for a 2.0mm line width
- Colour: Yellow
- Light-fast, smudge proof and water resistant when dry
- Pack of 10
- Will work on uneven, rusty, dirty or wet surfaces
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 125 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Japan |
| Depth (mm): | 42 |
| Height (mm): | 42 |
| Line Width - Maximum (mm): | 2 |
| OEM: | 950-005 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 104 |
| Type: | Paint Markers |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Yellow |
| Tip Shape: | Bullet Tip |
| Line Width: | 10mm Line |
| Ink Type: | Paste |
| Retractable Tip: | Yes |
| Writes On: | Metal Stone Wet Wood & Dry Wood |
| Dimensions: | 104x135x40mm |
| Weight: | 291g |
| Country of Origin: | Japan |








