Edding 1800 Profipen Technical Pen Ultra Fine Black (Pack of 10) 1800-0.1-001
Supplied in a pack of 10, each Edding 1800 Profipen Technical Pen features an ultra-fine, metal-framed tip for exceptional precision when drawing or using stencils. The ultra-fine nib is metal-framed for superb durability, and the pigment-based ink is wat
Sign in to view price and place order
- Cap with stainless-steel pocket clip
- Exceptionally precise ultra-fine 0.1mm tip
- High-tech fibre-tip technical pen for precision and technical drawing
- Ink colour: Black
- Pack of 10
- Pigment ink is lightfast, waterproof and permanent
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 107 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Barrel Colour: | Black |
| Country of Origin: | Japan |
| Depth (mm): | 138 |
| Height (mm): | 138 |
| OEM: | 1800-0.1-001 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 62 |
| Type: | Technical Pens |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Black |
| Tip Size: | Fine Point |
| Line Width: | 0.1mm Line |
| Ink Type: | Waterproof and Lightfast |
| Barrel Colour: | Blue |
| Dimensions: | 59x138x25mm |
| Weight: | 106g |
| Country of Origin: | Japan |




