Edding 8404 Aerospace Permanent Marker Ultra Fine Black (Pack of 10) 8404-001
This Edding 8404 permanent marker features ink that is tested and approved by British Aerospace (BAE ABP-9-3323 class A) and is ideal for labelling and marking components. The low odour ink is lightfast, waterproof, low corrosion and resistant to many sol
Sign in to view price and place order
- Barrel colour: White
- Can be used on glass, metal, wood and plastic
- Ideal for labelling and marking components
- Ink colour: Black
- Low odour ink resistent to light, water, varnishes and many solvents
- Pack of 10
- Permanent marker with ink tested and approved by British Aerospace (BAE ABP-9-3323 class A)
- Ultra fine tip for a 0.75mm line width
| Product Information | Details |
|---|---|
| Height (mm): | 150 |
| Line Width - Maximum (mm): | 0.75 |
| OEM: | 8404-001 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 72 |
| Type: | Permanent Markers |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Edding |
| Colour: | Black |
| Tip Shape: | Bullet Tip |
| Line Width: | 0.75mm Line |
| Ink Type: | Permanent |
| Dimensions: | 76x148x30mm |
| Weight: | 126g |
| Country of Origin: | Germany |
| 2024 UK catalogue page no: | 124 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 30 |





