Legamaster Magic Chart Roll White 600x800mm 1591-00
For a creative alternative to standard paper flip charts and whiteboards, choose this Legamaster Magic Chart. The roll contains 25 sheets of 5mm clear film, each of which will adhere electro statically to any smooth surface including windows, doors, walls
Sign in to view price and place order
- 25 sheets
- Can be suspended from any standard flipchart pad holder
- Cards and notes can be smoothed onto the film without adhesive to fix
- Colour: White
- Handy, lightweight pack for easy transportation
- Perforated every 80cm
- Size: 600x800mm
- Will adhere electro statically to any smooth surface
| Product Information | Details |
|---|---|
| Number of Pages: | 25 |
| OEM: | 1591-00 |
| Paper Size: | 600 x 800mm |
| Perforated: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Sheets Per Roll: | 25 Sheets |
| Width (mm): | 95 |
| Type: | Drywipe Sheets |
| Manufacturer: | Edding |
| Brand: | Legamaster |
| Colour: | White |
| Size: | Other Sizes |
| Form: | Rolls |
| Adhesive Type: | Static Cling |
| Dimensions: | 600x800x0.05 mm |
| Weight: | 588g |
| Warranty: | 2 Year Warranty |
| Country of Origin: | Germany |
| Height (mm): | 660 |
| Depth (mm): | 627 |
| Country of Origin: | Germany |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| 2024 UK catalogue page no: | 627 |







