Rexel Classic Box File Lockspring Foolscap Black (Pack of 5) 30115EAST
The classic Rexel foolscap box file has a strong wooden frame for added strength and durability. Finished in an attractive black and green cloud design, this traditional style box file has a smart cream lining overprinted in green for recording of content
Sign in to view price and place order
- 315gsm manilla for lasting quality
- Attractive black and green cloud design cover
- Foolscap with lock spring clip for security of papers
- Large capacity for bulk storage
- Large spine label for easy identification
- Pack of 5 files
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 243 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Malaysia |
| Depth (mm): | 280 |
| Filing Capacity (mm): | 70 |
| Height (mm): | 280 |
| Lockable: | Yes |
| OEM: | 30115EAST |
| Paper Size: | Foolscap |
| Sheet Capacity: | 500 |
| Width (mm): | 380 |
| Type: | Box Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Size: | Foolscap |
| Material: | Paper on Board |
| Spine Width: | 70mm Spine |
| Closure: | Press-Button Catch |
| Finger Pull: | Yes |
| File Colour: | Cloud |
| Dimensions: | 75x265x370mm |
| Weight: | 0.670kg |
| Country of Origin: | Malaysia |










