Rexel Classic Lever Arch File A3 Black/Green (Pack of 2) 26435EAST
This premium quality Rexel lever arch file features a board construction covered in black and green, cloud effect paper with an 80mm PVC spine. Suitable for filing up to 600 A3 sheets, this lever arch file has a landscape orientation with an aluminium fin
Sign in to view price and place order
- 80mm filing capacity
- A3 landscape lever arch file
- Aluminium finger ring for easy retrieval from a shelf
- One-piece board covered in black/green cloud effect paper
- Pack of 2 files
- Tin-plated compressor bar
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 250 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Czech Republic |
| Depth (mm): | 490 |
| Filing Capacity (mm): | 80 |
| Height (mm): | 490 |
| OEM: | 26435EAST |
| Paper Size: | A3 |
| Sheet Capacity: | 800 |
| Width (mm): | 336 |
| Type: | Lever Arch Files |
| Manufacturer: | ACCO Brands |
| Brand: | Rexel |
| Colour: | Black |
| Size: | A3 |
| Material: | Paper On Board |
| Spine Width: | 80mm Spine |
| Orientation: | Landscape |
| File Colour: | Black/Green Cloud |
| Dimensions (WxDxH): | 334x494x122mm |
| Weight: | 1.27kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Minimum 70% Recycled Material |
| Country of Origin: | Malaysia |







