Dahle Heavy Duty Cutter (430mm Cutting Length, 200 Sheet Capacity) 00846
This Dahle professional stack cutter provides precise, simple and safe cutting of large volumes of paper. The cutter also features a ground steel blade with safety shields on either side and a paper clamp for precision. This heavy duty cutter has a cuttin
Sign in to view price and place order
- Capacity: up to 200 sheets (80gsm)
- Cutting length: 430mm
- For large volumes of paper
- Ground steel blade with safety shields on either side
- Paper clamp for precision
- Table size: W650 x L760mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Colour: | Blue |
| Country of Origin: | Poland |
| Cut Length (mm): | 430 |
| Depth (mm): | 490 |
| Height (mm): | 850 |
| OEM: | 00846-21143 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Returns Allowed: | No |
| Sheet Capacity: | 550 |
| Width (mm): | 695 |
| Type: | Guillotines |
| Manufacturer: | Dahle |
| Brand: | Dahle |
| Colour: | Blue |
| Size: | A3 |
| Base Dimensions: | 760x650mm |
| Cut Capacity: | 600 Sheets |
| Cut Length: | 430mm |
| Dimensions: | 760x650x420mm |
| Weight: | 41kg |
| Warranty: | 2 Year Guarantee |
| Country of Origin: | Czech Republic |


