Deflecto Lectern Browser Floor Stand 79166
Ideal for presentations and public speaking, or for displaying catalogues, brochures and more, this Deflecto lectern comprises a sturdy aluminium frame with an attractive, glass effect acrylic top. The lectern is freestanding on a circular base and easily
Sign in to view price and place order
- Dimensions: W500 x D355 x H1140mm
- Freestanding on a circular base
- Glass effect acrylic top
- Sturdy aluminium frame
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 490 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 58 |
| Height (mm): | 393 |
| Material Thickness: | Display Area 4mm |
| OEM: | 79166 |
| Orientation: | Landscape |
| Paper Size: | A3 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 213 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear/Silver |
| Material: | Aluminium/Acrylic |
| Form: | Lectern |
| Orientation: | Landscape |
| Dimensions (WxDxH): | 500x355x1140mm |
| Weight: | 5kg |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |




