Deflecto DL Literature Holder A4 77001
Made of sturdy transparent plastic, the Deflecto A4 Literature Holder looks great on a reception desk for visitors, on a display for customers, or at your table at a trade fair for potential clients. The pocketed design shows clearly the cover of brochure
Sign in to view price and place order
- Can be wall mounted or free standing
- Clear for easy view of contents
- Durable and clear styrene consruction
- For A4 literature
- Holds portrait DL size leaflets (110x220mm)
- Slanted for optimum presentation
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 598 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 400 |
| Height (mm): | 275 |
| Material Thickness: | 2.2mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE770YTCRY |
| Orientation: | Portrait |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 224 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Desk/Wall Displays |
| Capacity/Pockets: | 1 Pocket |
| Pocket Size: | A4 Pockets |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions (WxDxH): | 238x275x95mm |
| Weight: | 267g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |


