Deflecto Flat Back Literature Holder A5 DE76301
Ideal for exhibitions, displays and reception desks, this Deflecto Literature Holder holds A5 literature. It is made from unobtrusive clear plastic that lets your literature stand out, with a sleek profile that fits neatly into any decor. The flat back le
Sign in to view price and place order
- Can be wall-mounted or free standing
- Clear design allows for full view of contents
- For A5 literature
- Front cut out allows for easy access
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 598 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 370 |
| Height (mm): | 165 |
| Material Thickness: | 2.2mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE76301 |
| Orientation: | Portrait |
| Paper Size: | A5 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 162 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Desk/Wall Displays |
| Capacity/Pockets: | 1 Pocket |
| Pocket Size: | A5 Pockets |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions (WxDxH): | 173x180x45mm |
| Weight: | 130g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |


