Deflecto DL Literature Holder A5 74901
Display menus in a restaurant, leaflets at an exhibition or other promotional material on a counter-top. Wherever you need to display literature, the Deflecto A5 Literature Holder is a perfect way to organise brochures on a counter top or hung onto a wall
Sign in to view price and place order
- Can be wall mounted or free standing
- Clear for easy view of contents
- Durable and clear styrene consruction
- For A5 literature
- Holds portrait DL size leaflets (110x220mm)
- Slanted for optimum presentation
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 598 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 350 |
| Height (mm): | 198 |
| Material Thickness: | 2.2mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE749YTCRY |
| Orientation: | Portrait |
| Paper Size: | A5 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 176 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Desk/Wall Displays |
| Capacity/Pockets: | 1 Pocket |
| Pocket Size: | A5 Pockets |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions (WxDxH): | 170x197x100mm |
| Weight: | 162g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |


