Deflecto Business Card Holder (Max Card Width: 95mm) 70101
Ideal for reception areas, trade shows or exhibitions, this Deflecto Business Card Holder has a rigid construction that is clear for easy viewing of contents. The compact design sits neatly on a desk or reception area, or it can be mounted on Deflecto lit
Sign in to view price and place order
- Fits snugly on to Deflecto literature holders
- Great for receptions or trade fairs
- Leaves your card clearly on display
- Maximum card width: 95 mm
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 598 |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 210 |
| Height (mm): | 34 |
| Material Thickness: | 3mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE701YTCRY |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 50 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Desk Top Displays |
| Capacity/Pockets: | 1 Pocket |
| Pocket Size: | Business Card Pockets |
| Orientation: | Landscape |
| Dimensions (WxDxH): | 96x50x35mm |
| Weight: | 22g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |


