Deflecto Landscape Wall Sign Holder A3 DE48000
The Deflecto Clear Wall Sign Holder is ideal for use in retail as a promotional or informational display for customers, or in an office to hold internal notices or canteen menus. The durable clear plastic not only adds a professional gloss to your posters
Sign in to view price and place order
- Landscape format
- Pre-drilled for wall mounting
- Size: A3
- Sturdy clear plastic protects paper from damage
- Top-loading design
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 596 |
| Colour: | Clear |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 441 |
| Height (mm): | 425 |
| Material Thickness: | 2.5mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE48000 |
| Orientation: | Landscape |
| Paper Size: | A3 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 327 |
| Type: | Sign Holders |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Size: | A3 |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Wall Mounted Sign |
| Frame: | Frameless |
| Orientation: | Landscape |
| Document Size: | A3 |
| Dimensions (WxDxH): | 420x7x330mm |
| Weight: | 680g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |



