Announce Slanted Sign Holder A4
This Announce Clear Slanted Sign Holder is ideal for use in retail, receptions, conferences, and much more. Free standing with a sturdy base, this holder allows for easy reading thanks to the slanted design. Constructed from clear plastic and accepting do
Sign in to view price and place order
- Free standing with a sturdy base
- Ideal for retail, receptions, conferences and more
- Side loading for quick and simple exchange of contents
- Size: A4
- Slanted design allows for easy reading
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 599 |
| Colour: | Clear |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 390 |
| Height (mm): | 305 |
| Material Thickness: | 1.6mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DF47401 |
| Orientation: | Portrait |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 225 |
| Type: | Sign Holders |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Clear |
| Size: | A4 |
| Material: | Polystyrene |
| Form: | Desk Top Sign |
| Frame: | Frameless |
| Orientation: | Portrait |
| Document Size: | A4 |
| Dimensions (WxDxH): | 210x80x293mm |
| Weight: | 234g |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |



