Deflecto Double Sided Folding Stand A4 Silver DE36100
Bring the Deflecto Folding Stand to your next trade fair or exposition, unfold it from the bag and you get a 1500mm tall display stand with six double-sided shelves. You can use it to stock brochures, booklets and leaflets up to A4 size and present them w
Sign in to view price and place order
- 6 double-sided shelves for A4 booklets and brochures
- Dimensions (assembled): W275 x D370 x H1500mm
- Includes carry case
- Portable design - folds down to carry
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 603 |
| Capacity: | 1.6kg per Shelf |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 448 |
| Height (mm): | 448 |
| Material Thickness: | 3mm |
| Number of Compartments: | 6 |
| Number of Shelves: | 6 |
| OEM: | DE36100 |
| Orientation: | Landscape |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Suitable For: | Exhibitions |
| Width (mm): | 338 |
| Type: | Literature Displays |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Silver/Clear |
| Material: | Aluminium/Acrylic |
| Form: | Floor Standing |
| Capacity/Pockets: | 6 Pockets |
| Pocket Size: | A4 |
| Orientation: | Portrait |
| Dimensions (WxDxH): | 280x375x1500mm |
| Weight: | 5.862kg |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |


