Deflecto Floor Sign Holder A3 DE790645
Simply slip your sign into the Deflecto Chrome Bevelled Floor Sign Holder and it displays it clearly against a crisp and contrasting black background. The sleek chrome-finish pole is height adjustable, and the sign holder can be pivoted for a better angle
Sign in to view price and place order
- Adjust angle to fit environment
- Black background to frame message
- Choose portrait or landscape format
- Height adjustable (835-1185 mm)
- Magnetic front panel
- Size: A3
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 597 |
| Colour: | Silver |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 715 |
| Height (mm): | 715 |
| Material Thickness: | Frame: 4mm |
| Number of Compartments: | 1 |
| OEM: | DE790645 |
| Orientation: | Landscape |
| Paper Size: | A3 |
| Pole Height: | 670-1049mm |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 458 |
| Type: | Sign Holders |
| Manufacturer: | Deflecto Europe |
| Brand: | Deflecto |
| Colour: | Silver |
| Size: | A3 |
| Material: | Iron/Acrylic |
| Form: | Free Standing Sign |
| Frame: | Black |
| Orientation: | Landscape or Portrait |
| Document Size: | A3 |
| Dimensions (WxDxH): | 340x300x1280mm |
| Weight: | 5.694kg |
| Warranty: | 12 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |




