Durable Security Arm Band ID Badge Holder Clear (Pack of 10) 8414
Durable Security transparent Arm Band ID badge holder for people in active working environments and outdoor security roles. The arm band strap is adjustable and securely holds ID cards and passes in place whilst keeping them visible at all times. A safe a
Sign in to view price and place order
- Adjustable arm strap for 1 card
- Cold crack resistant to -20 degrees Celsius
- Colour: Clear
- Easy to read ID badges clearly
- Holds 54x87mm cards
- Includes arm strap with a diameter of 7-18cm
- Pack of 10
- Protects the name badge from damage and scratches
- Securely holds badge in place making it visible at all times
- Suitable for outdoor use making it perfect for security personnel
- Watertight and UV resistant
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 614 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Badge Size: | 54x90mm |
| Country of Origin: | China |
| Depth (mm): | 120 |
| Height (mm): | 154 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8414 |
| Orientation: | Landscape |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 50% |
| Width (mm): | 124 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | Security Pass Holders |
| Dimensions: | 100x150x120mm |
| Weight: | 170g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | China |




