Durable Ordofix Self-Adhesive File Spine Label 60mm Assorted (Pack of 10) 8090/00
Durable Ordofix Self-Adhesive File Spine Labels are perfect for lever arch files with a spine width of 70mm. The quick and easy way to label and organise your lever arch files in minutes. Design and print onto labels using our free to use DURAPRINT softwa
Sign in to view price and place order
- Colour: black, blue, red, green and yellow
- Design and print onto labels using our free to use DURAPRINT software
- Dimensions: 390x60mm
- For A4 and foolscap lever arch files
- Pack of 10
- Self-adhesive spine labels which are perfect for lever arch files with a spine width of 70mm
- The quick and easy way to label and organise your lever arch files in minutes
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 261 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Poland |
| Depth (mm): | 240 |
| Height (mm): | 240 |
| Label Holder: | Yes |
| Label Shape: | Rectangle |
| Label Size (mm x mm): | 390 x 60 |
| Labels per Pack: | 10 |
| Material: | PVC |
| OEM: | 8090/00 |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 165 |
| Type: | Small Packet Labels |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Assorted Colours |
| Material: | Plastic |
| Form: | File Spine Labels |
| Label Size: | 60x390mm |
| Adhesive Type: | Permanent |
| Pre-Printed: | No |
| Label Colour: | Assorted |
| Dimensions: | 8.5x165x240mm |
| Weight: | 95.15g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Poland |


