Durable Magnetic Name Badge 54x90mm Clear (Pack of 25) 8117/19
Glass clear transparent name badge with magnetic fastener for quick and easy fastening. A double magnet ensures that the badge securely stays in position at all times. The badge will attach to clothing without causing any damage. Badge is made of hard PVC
Sign in to view price and place order
- Blank insert cards are included which can be written directly onto
- Colour: Clear
- Double magnet ensures secure positioning
- Easy attachment to clothing with no damage
- Easy to insert and replace contents
- Fits 54x90mm cards
- Glass clear transparent plastic name badge with magnet fastener
- Made of hard PVC for a long lasting and durable badge solution
- Not suitable for use by people with pacemakers
- Pack of 25
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 611 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Attachment: | Magnetic Clip |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 90x54mm |
| Badge Width (mm): | 90 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 116 |
| Height (mm): | 116 |
| Magnetic: | Yes |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 8117/19 |
| Orientation: | Landscape |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 118 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | ID Badge |
| Dimensions: | 90x90x105mm |
| Weight: | 446g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Made with Recycled Material |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |


