Durable Durastar Tabletop Presenter A3 Landscape Graphite 8569/39
A range of high-quality and stylish presentation table flipcharts. Created for a wide range of uses such as trade fairs and exhibitions as well as training courses, but also for a personalised presentation to a select group. The quality of this range is e
Sign in to view price and place order
- 4-ring binder mechanism with 40mm capacity
- Colour: Graphite
- Created for a wide range of uses such as exhibitions as well as training courses
- Dimensions (WxH): 450x360mm
- Folds up for storage like a ring binder
- Format: A3 landscape
- Holds up to 30 pockets (sold separately)
- Professional table-top easel from Durable
- Supplied with 10 plastic pockets
- The quality of this range is evident through the soft ribbed metallic grey PVC material
- Unique removable spine label for the easy identification of all presentations
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 645 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 47 |
| Height (mm): | 490 |
| Material: | Plastic |
| Number of Pockets: | 10 |
| Number of Rings: | 4 |
| OEM: | 8569/39 |
| Paper Size: | A3 |
| Pocket Material: | Plastic |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 65% |
| Recycled Product: | Yes |
| Width (mm): | 385 |
| Type: | Easel Binders |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Grey |
| Size: | A3 |
| Material: | PVC |
| Capacity/Spine Width: | 40mm |
| Number Of Rings: | 4 Ring |
| Orientation: | Landscape |
| Dimensions: | 385x490x47mm |
| Weight: | 1.56kg |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |





