Durable Duo Pushbox Security Pass Holder 57x87mm Clear (Pack of 10) 892119
Durable Duo Pushbox Security Pass Holder for 2 cards is ideal for protecting sensitive RFID cards and coded cards. The slider protects the cards from falling out even when the slider is pushed forward. The crystal clear plastic quality and simple design f
Sign in to view price and place order
- Can be used in either portrait or landscape format
- Card holder PUSHBOX for 2 cards
- Colour: Clear
- Facilitate the readability of membership, security or ID-cards
- Holds 54x87mm cards
- Ideal for protecting sensitive RFID cards and coded cards
- Pack of 10
- Premium plastic fully encloses the card
- Protects sensitive RFID and chipped cards
- Simple slider mechanism
- The slider protects the cards from falling out even when the slider is pushed forward
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 612 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Badge Height (mm): | 54 |
| Badge Size: | 54x87mm |
| Badge Width (mm): | 87 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 80 |
| Height (mm): | 285 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 892119 |
| Orientation: | Landscape or Portrait |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 110 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Clear |
| Material: | Plastic |
| Form: | Security Pass Holders |
| Dimensions: | 105x283x80mm |
| Weight: | 315g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |




