Durable Duracard Standard Blank Cards 0.76mm White (Pack of 100) 891502
Durable Duracard Standard Blank Cards are PVC-cards in 54x86mm format for printing with the DURACARD ID 300 card printer. Cards are easy to insert into the DURACARD machine and allow the printer to print at the highest quality. You can create and print yo
Sign in to view price and place order
- 0.76mm thickness
- Allows machine to print at the highest quality for a premium finish
- Card dimensions: 54x87mm
- Colour: White
- Create and print your own badges from the comfort of your desk
- Easy to insert cards into the machine
- For use with Duracard ID 300 Badge Printer
- Pack of 100
- Pack of 100 white cards for professional looking ID cards
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 610 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Badge Size: | 53.98x85.6mm |
| Country of Origin: | France |
| Depth (mm): | 197 |
| Height (mm): | 197 |
| Material: | Plastic |
| OEM: | 891502 |
| Printable: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 150 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | White |
| Material: | PVC |
| Form: | ID Badge Printer |
| Dimensions: | 150x200x55mm |
| Weight: | 498g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | France |



