Durable Powerclean Standard 400 Compressed Air Duster Flammable 400ml 579619
Durable Powerclean Standard 400 Compressed Air Duster removes dirt from sensitive equipment and hard to reach areas such as keyboard, printers, laptops, etc. The air duster helps to improve hygiene in the workplace and reduce sick days. The compressed gas
Sign in to view price and place order
- 400ml
- Comes with an extension tube for hard to reach areas
- Compressed air duster for removing dirt from sensitive equipment such as keyboards, laptops, etc
- Compressed gas does not leave a residue so will not damage the device being cleaned
- Easy to use
- Flammable
- Helps to improve hygiene in the workplace
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 810 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Belgium |
| Depth (mm): | 65 |
| Height (mm): | 195 |
| OEM: | 579619 |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 65 |
| Type: | Computer Cleaning |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Form: | Air Duster |
| Bottle Size: | 400ml |
| Dimensions: | 65x65x195mm |
| Weight: | 218g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Belgium |


