Durable SWINGCLIP Clip Folder A4 Black (Pack of 25) 2260/01
Swingclip is the attractive, fresh clip folder for all presentations and filing without the need for punching any holes. Simply swing the coloured clip outwards, insert papers and close the Swingclip. The folder can store up to 30 sheets of A4 paper. Pack
Sign in to view price and place order
- Clip colour: Black
- Folder can store up to 30 sheets of A4 paper
- Ideal for presentations, filing, quotations, notes, etc
- Pack of 25
- Simply swing the coloured clip outwards, insert papers and close the clip again for secure filing
- Size: A4
- Swingclip folder with heavy duty translucent polypropylene cover
- Swingclip is the attractive, fresh clip folder for storing A4 documents without the need for punching any holes
- Transparent front cover protects the documents inside
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 240 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Poland |
| Cover Material: | Plastic |
| Depth (mm): | 326 |
| Filing Capacity (mm): | 3 |
| Filing Mechanism Type: | Clip File |
| Finish: | Matt |
| Height (mm): | 326 |
| OEM: | 2260/01 |
| Paper Size: | A4 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Sheet Capacity: | 30 |
| Width (mm): | 282 |
| Type: | Clip Files |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | Black |
| Size: | A4 |
| Material: | Polypropylene |
| Spine Width: | 3mm Spine |
| Front Cover: | Clear |
| Capacity: | 30 Sheets |
| File Colour: | Clear/Black |
| Dimensions: | 222x305x8.1mm |
| Weight: | 64.4g |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Poland |





