Durable Badgemaker Insert Sheets 40x75mm (Pack of 240) 1453/02
These Durable Badgemaker insert sheets allow you to create professional A6 name badges. Ideal for events, conferences, meetings, exhibitions and more. The micro-perforated insert sheets in A4 format are made from PEFC-certified paper. The insert sheets ar
Sign in to view price and place order
- Badge insert for clear and obvious naming
- Compatible with laser or inkjet printers or photocopiers and can be printed double sided
- Create professional name badges in seconds that are perfect for events, conferences, exhibitions, etc
- Free to use DURAPRINT design software available via the Durable website
- Helps to prevent loss and theft
- Made of PEFC-certified paper
- Micro-perforated for easy tear
- Pack of 20 sheets which allows for 240 inserts to be created and printed
- Pack of 240
- Size: 40 x 75mm
- The insert sheets can be printed directly onto to create professional badges in minutes
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 611 |
| Accreditation: | PEFC |
| Badge Height (mm): | 40 |
| Badge Size: | 40x75mm |
| Badge Width (mm): | 75 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 6 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| For Laser Printers: | Yes |
| Grammage: | 150gsm |
| Height (mm): | 6 |
| Material: | Cardboard |
| OEM: | 1453/02 |
| Orientation: | Landscape |
| PEFC (Y/N): | Yes |
| Printable: | Yes |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Recycled Packaging: | 75% |
| Width (mm): | 214 |
| Type: | Visitors Badge |
| Manufacturer: | Durable (UK) Ltd |
| Brand: | Durable |
| Colour: | White |
| Material: | Card |
| Form: | ID Badge Inserts |
| Dimensions: | 9.5x215x340mm |
| Weight: | 184.4g |
| Eco-Aware: | Yes |
| Environment Support: | PEFC Certified & 100% Recyclable |
| Warranty: | 1 Month Warranty |
| Country of Origin: | Germany |



