Canon i-SENSYS MF461dw Mono Laser Multifunctional Printer A4 MF461dw
The Canon i-SENSYS MF461dw A4 mono multi-function laser printer, able to print, copy and scan documents. With a 1GB memory. Designed for use in small offices and at home. Protects your documents, devices and network from viruses and data theft with 360-de
Sign in to view price and place order
- 1GB memory
- Advanced printing features: Encrypted Secure Print, Secure print, print from USB memory key (JPEG/TIFF/PDF), Print from Cloud (Dropbox, GoogleDrive, OneDrive (PDF/JPEG), Microsoft Universal Print
- Colour scanner: Optical scan resolution of up to 600 x 600 dpi
- Colour: White/Black
- Connectivity: USB 2.0 Hi-Speed, 10BASE-T/100BASE-TX/1000Base-T, Wireless 802.11b/g/n, Wireless Direct Connection
- Ideal for use in small offices and at home
- iOS: AirPrint, Canon PRINT Business app; Android: Mopria certified, Canon PRINT Business app and Canon Print Service Plug-in
- Print and copy speed: up to 40 ppm
- Print, Copy, Scan
- Supplied with cartridge 070, 3,000 pages cartridge (Black)
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 392 |
| Apple Air Print: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Cloud Print: | Yes |
| Colour: | White/Black |
| Connectivity: | USB 2.0 Hi-Speed 10BASE-T/100BASE-TX/1000Base-T Wireless 802.11b/g/n Wireless Direct Connection |
| Country of Origin: | South Korea |
| Depth (mm): | 420 |
| Duplex Print: | Yes |
| Height (mm): | 375 |
| Installation Space: | 689x1081x824mm |
| Model: | MF461dw |
| OEM: | MF461dw |
| Print Speed: | up to 40 ppm |
| Printer Type: | Laser - Mono |
| REACH Requires Health & Safety Data Sheet: | Yes |
| Sheet Capacity: | 250 |
| Width (mm): | 460 |
| Type: | Mono Laser Printer |
| Manufacturer: | Canon |
| Brand: | Canon |
| Colour: | Black/Grey |
| Size: | A4 Printer |
| Connection: | USB/Wireless |
| Functions: | Print/Copy/Scan |
| Print Speed Mono: | 36 ppm |
| Print Resolution: | 1200x1200 dpi |
| Duty Cycle: | Up to 80 000 pages per month |
| Duplex: | Yes |
| Scan resolution: | 600x600 dpi |
| Speed Range: | 31 to 40 ppm |
| Dimensions: | 420x460x375 mm |
| Weight: | 16.3kg |
| Warranty: | 3 Year Warranty |


