Canon EOS 2000D Digital SLR Camera Body 2728C004
The Canon EOS 2000D Digital SLR is designed for a users first foray into experiencing photography utilising interchangeable lenses. Equiped with a crisp 24.1 megapixel APS C CMOS sensor for up to ISO 6400 sensitivity, the camera combines ergonomic control
Sign in to view price and place order
- 24.1 Megapixel APS C CMOS image sensor
- 7.5cm (3 inch) colour LCD screen
- 9-point autofocus for creative shots
- Camera body only. Compatible EF and EF-S lenses required
- Continuous shooting up to 3 fps with fast DIGIC4+ processor
- Record Full HD (1080p) video with professional look and feel
- Smart and easy to use entry level DSLR with 24.1 megapixel sensor
- Wi-Fi, NFC, HDMI mini, USB connectivity
| Product Information | Details |
|---|---|
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Aspect Ratio: | 03:02 |
| Batteries Included: | Yes |
| Country of Origin: | Taiwan |
| Depth (mm): | 222 |
| Electrical Product (Y/N): | Yes |
| Height (mm): | 225 |
| Inputs: | 1 x HDMI Mini Port/1 x USB Port |
| Model: | EOS 2000D |
| OEM: | 2728C004 |
| Screen Size (inches): | 3 |
| Screen Technology: | LCD |
| Width (mm): | 167 |
| Wired / Wireless: | Wireless |
| Type: | Digital Cameras |
| Manufacturer: | Canon |
| Brand: | Canon |
| Colour: | Black |
| Image Sensor (MP): | 24.1 megapixels |
| Monitor: | 3.0in TFT LCD |
| Recording Media: | SD/SDHC/SDXC |
| Video Recording: | Full HD Movies |
| Face Detection: | Yes |
| Built In GPS: | Compatible with GPS Receiver GP-E2 |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dimensions: | 129x101.3x77.6mm |
| Weight: | 475g |


