Canon PT-101 4x6 inches Photo Paper Platinum Pro (Pack of 20) 2768B013
This glossy heavyweight paper extends the creative potential of photographers with wide colour reproduction. Instant dry photo prints thanks to the micro-porous coating which quickly absorbs ink deep below the surface which prevents any excess ink being l
Sign in to view price and place order
- Excellent fade resistance
- Format: 4 x 6 inches
- Ink is absorbed quickly to ensure precision
- Pack of 20 sheets
- Smooth gloss photo paper for stylish prints
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 369 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Japan |
| Depth (mm): | 184 |
| Height (mm): | 184 |
| OEM: | 2768B013 |
| Paper Finish: | Gloss |
| Paper Size: | 4x6in |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 120 |
| Type: | Specialist Papers |
| Manufacturer: | Canon |
| Brand: | Canon |
| Colour: | White |
| Size: | 10x15cm |
| Paper Type: | Photo Paper |
| Grammage: | 300gsm |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| Dimensions: | 100x150mm |






