Canon Coated Premium Inkjet Paper Rolls 914mmx45m (Pack of 3) 97003449
This Canon Coated Premium Inkjet Paper is the ideal choice for printing with solid colour fills. It provides an excellent surface for inkjet printing with sharp contrast and vibrant colours - use for 3D CAD and GIS output, both monochrome and colour. Each
Sign in to view price and place order
- 914mm wide
- Grammage: 90gsm
- Opacity: 91%
- Premium coated paper roll for bright colours and excellent contrast
- Supplied on 3x 45m rolls
- White matte finish
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 372 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Country of Origin: | Germany |
| Depth (mm): | 930 |
| For Inkjet Printers: | Yes |
| Height (mm): | 930 |
| Item Gauge (gsm): | 90 |
| OEM: | 97003449 |
| Paper Finish: | Plain |
| Paper Size: | 914mmx45m |
| Returns Allowed: | No |
| Width (mm): | 320 |
| Type: | Wide Format Inkjet Paper |
| Manufacturer: | Canon |
| Brand: | Canon |
| Colour: | White |
| Material: | Paper |
| Paper Type: | Coated Paper |
| Grammage: | 90gsm |
| Length: | 45 metres |
| Width: | 914mm |
| Finish: | Matt |
| Dimensions: | 914mmx45m |






