Bisley 1 Door Locker 305x305x1802mm Goose Grey CLK121 GOOSE
Bisley Lockers are a functional, yet stylish solution to personal storage in work or public spaces. This 1 Door locker comes with a shelf and hook for added convenience. The compartment has ventilation for air circulation and a cam lock to help keep conte
Sign in to view price and place order
- 2 keys provided for every lock
- Cam lock for added protection
- Capacity Weight: 12kg Per Shelf
- Colour: Goose Grey
- Comes with shelf and hook
- Dimensions: 305x305x1802mm
- Functional yet stylish 1 Door locker
- Label holder on Door
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Ventilated compartment for air circulation
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 892 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Colour: | Goose Grey |
| Compartment Internal Dimensions (WxDxH): | 240x274x1703mm |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 305mm |
| Depth (mm): | 305 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 1802mm |
| Height (mm): | 1802 |
| Internal Fittings: | Shelf and Fixed Coat Hook |
| Label Holder: | Yes |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 1 |
| OEM: | CLK121 GOOSE |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Ventilation Holes: | Yes |
| Width: | 305mm |
| Width (mm): | 305 |
| Type: | Lockers |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Goose Grey |
| Material: | Steel |
| Form: | 1 Door Locker |
| Lock: | Yes |
| Number of Doors: | 1 Door |
| Standards: | BS EN 14073:2004 BS EN 14074:2004 |
| Door Colour: | Goose Grey |
| Dimensions (WxDxH): | 305x305x1802mm |
| Weight: | 15.12kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Contains 56% Recycled Material |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |







