Bisley 4 Door Locker 305x457x1802mm Goose Grey
Bisley Lockers are the functional, yet stylish solution to personal storage in work or public spaces. Each compartment has ventilation, allowing air to circulate and cam locks to help keep personal belongings secure. A label holder on each Door allows you
Sign in to view price and place order
- Capacity Weight: 12kg Per Shelf
- Colour: Goose Grey
- Dimensions: 305x457x1802mm
- Each locker is supplied with a cam lock
- Functional yet stylish 4 Door locker
- Label cards on each Door
- Locks are supplied with 2 keys
- Non-returnable
- There may be additional delivery charges for the Highlands, islands, and Ireland (please call us for details)
- Ventilated compartments for air circulation
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 892 |
| Accreditation: | ISO 14001 |
| Assembly Time (mins): | 1 |
| Colour: | Goose Grey |
| Compartment Internal Dimensions (WxDxH): | 240x426x416/404mm |
| Country of Origin: | United Kingdom |
| Depth: | 457mm |
| Depth (mm): | 457 |
| Fire Retardant: | Low |
| Height: | 1802mm |
| Height (mm): | 1802 |
| Internal Fittings: | Supplied Empty |
| Label Holder: | Yes |
| Lockable: | Yes |
| Material: | Steel |
| No of Drawers: | 4 |
| OEM: | CLK184 GOOSE |
| Returns Allowed: | No |
| Self Assembly: | Yes |
| Ventilation Holes: | Yes |
| Width: | 305mm |
| Width (mm): | 305 |
| Type: | Lockers |
| Manufacturer: | Bisley |
| Brand: | Bisley |
| Colour: | Goose Grey |
| Material: | Steel |
| Form: | Multi-Door Locker |
| Lock: | Yes |
| Number of Doors: | 4 Door |
| Standards: | BS EN 14073:2004 BS EN 14074:2004 |
| Door Colour: | Goose Grey |
| Dimensions (WxDxH): | 305x457x1802mm |
| Weight: | 20.21kg |
| Eco-Aware: | Yes |
| Recycled Product: | Contains 56% Recycled Material |
| Warranty: | 5 Year Warranty |
| Country of Origin: | United Kingdom |




