Bi-Office Tripod Projection Screen 1250x1250mm Black 9D006028
The flame retardant and mildew resistant screen can be adjusted for 4:3, widescreen or square projection formats. The design features an adjustable screen angle to eliminate the keystone effect from overhead projectors. The sturdy tripod base and matte wh
Sign in to view price and place order
- Adjustable angle for overhead projectors
- Easy to setup: unfolds in seconds
- Folds neatly into integrated steel carry case
- matte white surface made of flame retardant/mildew resistant cloth
- Size: 1250x1250mm
- Square screen 1250mm wide - adjust height for correct aspect ratio
| Product Information | Details |
|---|---|
| 2024 UK catalogue page no: | 491 |
| Colour: | White |
| Country of Origin: | Portugal |
| Depth (mm): | 1485 |
| Height (mm): | 123 |
| Keystone Elimination Bracket: | Yes |
| OEM: | 9D006028 |
| Recyclable (Yes/No): | Yes |
| Width (mm): | 202 |
| Type: | Portable Screens |
| Manufacturer: | Bi-Silque |
| Brand: | Bi-Office |
| Screen Size: | 1250x1250mm |
| Base: | Tripod |
| Dimensions: | 1250x1250mm |
| Weight: | 8kg |
| Warranty: | 24 Month Warranty |







